Wybór materiału jest ważną decyzją i często jej podjęcie nie jest sprawą łatwą. Poniższy tekst jest porównaniem drewna i HDU. To dwa materiały o podobnym zastosowaniu i porównywalnych właściwościach fizycznych.
Drewno
Zalety:
- naturalny charakter, piękno usłojenia i różnorodność odcieni
- eleganckie, będące symbolem jakości i solidności
- dobra wytrzymałość mechaniczna
Wady:
- mała odporność na wilgoć, zmiany temperatury, promieniowanie UV
(wypaczanie, rozsychanie itp.)
- podatność na degradację biologiczną – pleśnie, grzyby, szkodniki
- konieczność corocznych przeglądów i ew. napraw
- wysoka cena i ograniczona dostępność egzotycznych gatunków trwałych
HDU
Zalety:
- nienasiąkliwy
- stabilny wymiarowo
- odporny biologicznie i chemicznie
- lżejszy od drewna
Wady:
- mniejsza sztywność – długi i wąski szyld rozpięty pomiędzy dwoma słupami może wymagać dodatkowego elementu wzmacniającego lub zwiększenia grubości płyty.
Podsumowując:
Drewno raczej do zastosowań wewnętrznych. Na zewnątrz tylko jeśli warunkiem koniecznym jest zastosowanie drewna naturalnego ale pamiętać trzeba jednak o ograniczonej trwałości. Szyldy to zwykle przedmioty o powierzchni bardziej skomplikowanej niż np. płot i ich renowacja będzie wymagała większego nakładu pracy i dokładności. Sposobem na zwiększenie trwałości drewnianego szyldu jest zastosowanie zadaszenia, które zabezpieczy go przed dzialaniem wody.
HDU - trwałość jest wielokrotnie większa niż drewna a praktyczna "bezobsługowość" HDU oraz różnorodność możliwych do uzyskania efektów powodują, że jest to materiał bardzo uniwersalny.
Możliwe jest uzyskanie bardzo dobrej imitacji różnych materiałów, także natauralnych - drewno,
kamień itp.
Niewykluczone jest wykorzystanie obu materialów w jednym projekcie. Dzięki temu można połączyć zalety obu materiałów.
Ostateczna decyzja należy do zleceniodawcy ale zawsze staram się służyć dobrą radą w ramach posiadej wiedzy popartej doświadczeniem.
Pizza z drewna (z wyjątkiem pizzy - rzeźbiarska masa epoksydowa), winiarnia z HDU (z wyjątkiem winogron - rzeźbiarska masa epoksydowa).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz