Reklama 3d - cztery wymiary pracy

Długość, szerokość, wysokość i czas - cztery wymiary opisujące otaczającą rzeczywistość. Istnieją wprawdzie teorie, że wymiarów jest więcej (nawet 26 - teoria strun bozonowych) ale ja i tak miewam problemy z okiełznaniem pierwszych czterech więc nad innymi się na razie nie zastanawiam. Staram się jak najlepiej wykorzystywać dostępne wymiary w swoich zmaganiach z formowaniem materii, a efektami swoich wysiłków oraz doświadczeniem zdobywanym przy okazji, próbuję dzielić się tutaj.
Czasami są to ogólne wiadomości na temat jakiegoś zagadnienia lub produktu, czasami opisy drobiazgów, bo "diabeł tkwi w szczegółach". Bywają też posty nie związane bezpośrednio z moją pracą lub związane dość luźno. Mam nadzieję, że mój pamiętnik stanie się dla kogoś źródłem wiedzy, inspiracji lub miejscem wymiany poglądów.

Wykorzystywanie materiałów tutaj zawartych bez mojej zgody jest niedozwolone.

REKLAMY, SZYLDY, MAKIETY, WNĘTRZA



piątek, 20 kwietnia 2012

O włoskich szyldach.

Podczas każdej mojej podróży ważnym elementem jest poznawanie zwyczajów i technik używanych w "szyldziarstwie". Tym razem parę słów o szyldach w pewnej turystycznej, górskiej miejscowości w północnych Włoszech.
Już w pierwszej chwili rzuca się w oczy bardzo duża ilość malowideł ściennych. Czasami są to tylko elementy ozdobne a czasami informacyjno-reklamowe. Z naszego punktu widzenia może się to czasami ocierać o kicz ale pomijając tematykę tych dzieł to są to prace na wysokim poziomie wykonawstwa. Taka tradycja, kultura i potrzeby mieszkańców. Cały tamten region (również w pobliskiej Szwajcarii) tak wygląda. Nasze Podhale też jest specyficzne ;) a do tego duuużo mniej w nim dbałości o takie szczegóły jak szyldy.






Okno z kotem jest fałszywe - w rzeczywistości jest to tylko bardzo zręczny malunek.



Bardzo popularne jest też drewno. Drewniane szyldy są na każdym kroku - od prostych napisów na starej desce po precyzyjnie zaprojektowane i wykonane szyldy dobrych, eleganckich hoteli i restauracji. 








Takie szyldy doskonale się komponują z drewnianymi elementami elewacji budynków oraz wystrojem ich wnętrz. Ciekawostką jest wykorzystywanie drewna ze starych, rozbieranych domów do budowy nowych. Takie drewno z odzysku nadaje budynkom szlachetnej patyny. Powiem szczerze, że bardzo mi się podoba ten pomysł.




 Dość często są używane metale - najczęściej miedź i stal. 




Oczywiście spotkać można także pomysły mniej standardowe, również w stylu bardziej nowoczesnym.






Cechą wspólną prawie wszystkich szyldów jest ich bardzo dobre "spasowanie" z otoczeniem. Są dodatkiem do architektury, jej uzupełnieniem, a nie konkurencją. Widać, że projektanci i wykonawcy starali się tworzyć za każdym razem coś innego - powielonych pomysłów jest bardzo mało. Ponadto przeważają reklamy wykonane solidnie i z dobrych materiałów a tanich prowizorek jest bardzo niewiele. Znalazłem tylko dwa miejsca z rozwieszonymi banerami, co przy tak dużej ilości reklam jest wynikiem bardzo dobrym a do tego mam wrażenie, że i tak wyglądają stosunkowo nieźle. 



Są też słabsze strony - np. za duża ilość reklam i szyldów co momentami daje uczucie bałaganu i chaosu. Jest to konsekwencją dużej liczby podmiotów na bardzo niewielkiej powierzchni i tego problemu się nie przeskoczy. Mimo to, życzyłbym nam wszystkim takiego podejścia do kwestii reklamy zewnętrznej.


niedziela, 8 kwietnia 2012

Filiżanka

Parę dni temu rozpocząłem prace nad filiżanką Lavazzy.
Będzie ona "wbita" w ścianę do połowy średnicy lub, jak kto woli, wystająca ze ściany. Ucho widoczne w całości. Wszystko lekko przekrzywione.
Wysokość 60cm, średnica 64cm czyli skala dokładnie 10:1 (filiżanka do espresso).
Materiał: dno, ucho i góra - HDU, bok - laminat poliestrowo-szklany.
Poniżej szkic zrobiony naprędce, bo jak wygląda filiżanka Lavazzy to każdy chyba wie :)

Wielkanoc

Najlepsze życzenia świąteczne dla wszystkich.

niedziela, 1 kwietnia 2012

Monetera - bilonownica

Monetera, bilonownica, tacka wydawcza, nie wiem jak to nazwać żeby nie było wątpliwości. Na szczęście mam fotografię tego przedmiotu więc sprawa jest prosta.
Zadanie: Zaprojektowanie i wykonanie tytułowego przedmiotu na potrzeby nowej kawiarni. A nawet sieci kawiarni, które będą serwować wyłącznie kawę Lavazza z systemów kapsułowych.
Bilownica z założenia miała:
- nawiązywać kształtem do giętych mebli i innych elementów z zaokrąglonymi rogami (kaseton, gablotka...)
- nawiązywać kolorem i teksturą do ceramiki (filiżanka)
- maksymalnie eksponować kapsułę (stąd białe logo na białym tle i brak innych kolorów)
- mieć w sobie coś "lavazzowego"
Wydaje mi się, że założenia zostały spełnione.



Już po wszystkim okazało się, że całkowicie przypadkowo, idealnie "wstrzeliłem" się w styl najnowszej linii gadżetów Lavazzy. Bez żadnej inspiracji nimi, wymyśliłem coś bardzo podobnego do najnowszych elementów wyposażenia lokalu np. serwetniki.
I znowu się okazało, że nie jest łatwo wymyślić coś absolutnie nowatorskiego.
A może Lavazza zaproponuje mi pracę? :)